Samsynsundervisning for ramte af hjernerystelse

Vi bruger 80 % af hjernen til at håndtere synsindtryk. Hjernens håndtering af synsindtryk og særligt samsynet kan blive forstyrret efter en hjernerystelse, men heldigvis kan samsynet genoptrænes.

Samsynsundervisning kan forbedre samspillet mellem syn, hjerne og krop, så overstimulering i nervesystemet og udtrætning af synet dæmpes.

På dette kursus får du gode råd, redskaber og en forståelse, så du kan håndtere de mest almindelige symptomer og tilrettelægge en hverdag, der både tager hensyn til dine nuværende grænser, samtidig med at du lærer hvilke områder i hverdagen der trigger synet.

  • Holdnr
  • Kursus
  • Startdato
  • Underviser
  • Sted

Holdnr

Kursus

Startdato

Underviser

Sted

25026

Samsynsundervisning intro - Kbh

Man
17.02.25 kl. 10.00

Christina Maglekær

Dansekapellet, Nordvest

Samsynsundervisning intro - Kbh

Holdnr: 25026

Start: Man 17.02.25 kl. 10.00

Underviser: Christina Maglekær

Sted: Dansekapellet, Nordvest

25033

Samsynsundervisning - Kbh

Man
10.03.25 kl. 10.00

Christina Maglekær

Dansekapellet, Nordvest

Samsynsundervisning - Kbh

Holdnr: 25033

Start: Man 10.03.25 kl. 10.00

Underviser: Christina Maglekær

Sted: Dansekapellet, Nordvest

IMG 8915

Christina Maglekær

Neurooptometrist

Christina Maglekær er uddannet optometrist cand. san. opto ved Århus Universitet og desuden specialuddannet i Neurooptometri v. Kraskin & Skeffington Institute, undervist af Neurooptometrist Steen Aalberg, samt af Neurooptometrist Maria Beadle hos Train Your Eyes.

Hun har en specialuddannelse i svagsynsoptik v. Instituttet for Blinde og svagsynede, og Kennedy Centeret og fungerer jeg også som censor på optometristuddannelsen i både København og Randers.

Christina har sin egen klinik og er desuden tilknyttet Center for Specialundervisning af Voksne i København og har erfaring med undervisning af ramte med hjernerystelse.